Dojrzały talent

Jeśli wiesz już czym są Talenty Gallupa to w tym poście dowiesz się jak sprawić aby dojrzały.

ARTYKUŁ

Olga Bieniek

2021-04-06

O tym czym są Talenty Gallupa i jak sprawdzić je u siebie rozwodziłam się już w pierwszym odcinku podcastu Stowarzyszenie Rozwoju. Jeśli nie słuchałaś bądź nie słuchałeś to donoszę, że w artykule dotyczącym tego odcinka można pobrać notatki. Zresztą w tym poście również zamieściłam link do pobrania kolejnych notatek. Moja idea jest taka, że mają się one układać w kompendium wiedzy na poruszane przeze mnie tematy.

Skorzystaj, warto!

Jednak żeby zachować porządek i ułatwić Ci życie na wstępie przypomnę kilka podstawowych zagadnień. W ramach dygresji dodam tylko, że ułatwianie życia sobie i innym to zajecie, które uwielbiam, często powtarzam, że nad produktywnością pracuję nie po to aby robić więcej, a po to aby mieć więcej czasu na przyjemności.

Wracając do meritum, talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i reagowania, który może być produktywnie zastosowany. Czyli talenty tłumaczą jak robimy rzeczy. Jak coś robisz, jak myślisz, jak podejmujesz decyzje.

Warto je poznać i nad nimi pracować aby przekuć je w mocne strony, czyli umiejętności do ciągłego dostarczania w sposób bliski doskonałości, pozytywnych rezultatów dla danego zadania. Chcę tutaj mocno podkreślić, że mocna strona to umiejętność czyli nie jest wrodzona tak jak talent, musimy ją nabyć najlepiej przez doświadczenie i ćwiczenia.

Jak widzisz z dwóch powyższych definicji to, że dowiedziałaś lub dowiedziałeś się jakie talenty posiadasz to dopiero początek Twojej drogi. Możesz oczywiście raporty uzyskane po wykonaniu testu przejrzeć i rzucić w kąt, nawet nie mogę powiedzieć, że takie podejście nic w Twoim życiu nie zmieni. Na pewno będziesz mądrzejsza lub mądrzejszy o dosyć szczegółowe informacje na swój temat. Jednak jeśli chcesz postawić kolejny krok na drodze rozwoju osobistego to warto z tymi talentami popracować.

Znasz już swoje talenty, w Twoich rękach znajdują się raporty, które otrzymałaś lub otrzymałeś po wykonaniu testu. Trzymasz je w rękach a nie patrzysz na nie w ekran dlatego, że warto je wydrukować, według mnie tak łatwiej się z nimi pracuje, choć oczywiście najważniejsze, żeby z nimi pracować tak jak lubisz. Pewnie zadajesz sobie pytanie co teraz? Już spieszę z pomocą. Możesz zrobić kilka rzeczy, o których zresztą mówiłam już w podcaście, ale pozwolę sobie przypomnieć:

1. Zapoznaj się z raportami, które zostaną wygenerowane po wykonaniu testu oraz z zawartymi w nich pomysłami na konkretne akcje, pozwolą Ci one rozwinąć każdy ze swoich talentów;

2. Zaproś coacha do współpracy (najlepiej certyfikowanego trenera Instytutu Gallupa);

3. Skorzystaj z dostępnych w intrenecie materiałów np. na stronie dominikjuszczyk.pl;

4. Porozmawiaj o swoich odkryciach z bliskimi osobami;

5. Jeżeli masz taką możliwość to opowiedz o swoich talentach współpracownikom i przełożonym.

Te 5 rzeczy to bardzo ogólne wytyczne dobre na początek, jednak aby rozłożyć talenty na czynniki pierwsze warto skorzystać z proponowanej przez Instytut Gallupa metody „Name It, Claim It, Aim It” („Nazwij, Poznaj, Wyceluj”). Jak pracować z tą metodą? To bardzo proste! Wybierz jeden talent, na którym chcesz się skupić i idąc zgodnie z powyższą metodą:

1. Nazwij – czyli przeczytaj opis i zrozum co taki opis oznacza, wyobraź sobie jak osoba mająca taki talent może się zachowywać, myśleć i reagować. To mają być wyobrażenia o abstrakcyjne osobie, na razie nie musisz odnosić tego do siebie;

2. Poznaj – w tym kroku idziemy dalej, powinnaś/powinieneś spojrzeć w głąb siebie i zastanowić się jak dany talent był i jest widoczny w Twoim życiu. Zaznacz sobie zdania w raporcie, które najbardziej dotyczą Ciebie, porozmawiaj z rodziną i znajomymi, zadaj sobie pytania dostępne w raportach;

3. Wyceluj – w tym kroku przechodzimy do ćwiczenia, wybierz jakiś cel, który chcesz osiągnąć i świadomie do jego osiągnięcia użyj talentów. Zastanów się (najlepiej na kartce) jak wykorzystasz talenty do jego realizacji.

Te trzy kroki pokazują bardzo ważną rzecz, praca nad talentami to przede wszystkim praca ze sobą, do której niezbędna jest uważność. Warto np., nawet już po czasie, zastanowić się jak podjęłaś lub podjąłeś jakąś decyzję, które talenty przy podejmowaniu tej decyzji zadziałały, które talenty Ci pomogły, a może któreś Ci przeszkadzały? Bo właśnie teraz przechodzimy do kolejnego problemu, talenty mogą być dojrzałe lub niedojrzałe i gdy są niedojrzałe potrafią bardzo nam szkodzić.

Talent dojrzały – to talent, który jest dobrze uświadomiony, doświadczony i często praktykowany. Zorientowany na innych i wysoce produktywnie wykorzystywany.

Talent niedojrzały – to talent, który jest nieuświadomiony i niedoświadczony. Zwykle jego przejawy są skierowane we własnym kierunku i często jest nieproduktywny w swoich przejawach.

Myślę, że aby wyjaśnić jak szkodliwy jest niedojrzały talent warto podać przykład. Ostrzegam będzie odrobina prywaty ale tak najłatwiej wytłumaczyć mi w czym rzecz:

Moja pierwsza piątka talentów to Analityk, Bliskość, Uczenie się, Indywidualizacja i Zgodność. Uczenie się i Zgodność są u mnie najbardziej niedojrzałymi talentami. Jednak o ile niedojrzałe uczenie się wpływa jedynie na moją produktywność i momentami niepotrzebnie tracę czas, o tyle niedojrzała Zgodność, szczególnie na moim stanowisku pracy potrafi być wręcz szkodliwa. Podrzucam definicję talentu Zgodność, żeby było wiadomo o czym mówię Osoby, których talentem jest Zgodność, szukają porozumienia. Nie lubią konfliktów, szukają zgody. Brzmi nieźle prawda? Jest to talent, który cudownie pomaga w mediacjach, talent który może przydać się w każdym zespole ponieważ pomaga łagodzić konfliktowe sytuacje, ale wtedy gdy jest dojrzały. Jeśli jest niedojrzały doprowadza do tego, że zaczyna się tych konfliktowych sytuacji unikać i zaczyna się podejmować decyzje, które nie są najlepsze dla całości zespołu i w ogóle nie są to dobre decyzje ale jedyne o czym marzy osoba z niedojrzałą zgodnością (czyli ja) to przywrócenie równowagi i święty spokój. Po angielsku ten talent nazywa się Harmony i chyba ta nazwa jeszcze lepiej oddaje to, że dla osoby z talentem zgodność wszelkie konflikty powodują mocne zaburzenie komfortu.

Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć jak szkodliwy potrafi być niedojrzały talent. Pojawia się teraz pytanie co z tym można zrobić, czyli jak sprawić, żeby talent dojrzał?

Chciała bym powiedzieć Ci, że jest to proste, że wystarczy przeczytać jedną książkę i wszystko będzie super. Niestety wszystko co dotyczy rozwoju osobistego wymaga ciężkiej pracy nad sobą i ze sobą a to najtrudniejsza praca. Nikt z nas nie jest samotną wyspą, otoczenie ma na nas ogromny wpływ a tym co nas blokuje i nie pozwala się rozwijać są różne przekonania które mamy na swój temat, oraz na temat świata. Nie chcę tu za dużo opowiadać o przekonaniach, na pewno będę o nich jeszcze mówić wielokrotnie, teraz chcę Ci tylko uświadomić, że aby Twój talent dojrzał musisz pokonać wiele barier zewnętrznych i wewnętrznych i nie ma na to jednej recepty. Co możesz zrobić? Najważniejsze to zacząć od początku czyli rozpoznać swoje niedojrzałe talenty, przecież musisz wiedzieć nad czym pracować:

1.  Wypisz sobie swoje talenty oraz to jakie mogą mieć one dojrzałe i niedojrzałe strony

2.   Zastanów się oraz zapytaj innych (jeśli masz taką możliwość), który ich aspekt jest widoczny u Ciebie

3.  Już wiesz jakie talenty są niedojrzałe zastanów się teraz jakie są Twoje wartości oraz potrzeby bo to tam może być odpowiedź, z czego wynikają te niedojrzałe przejawy talentów

Może się okazać, że jakieś wartości są dla Ciebie nadrzędne i nawet jeśli nie pozwalają Twojemu talentowi dojrzeć, to nie chcesz tego zmieniać. Osobiście uważam, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, jednak masz prawo do własnych decyzji i własnych wyborów, mimo wszystko dobrze jest takie decyzje podejmować świadomie znając ich konsekwencje a to da Ci powyższa analiza.

Jeśli jednak czujesz potrzebę pracy nad talentami mam dla Ciebie kilka źródeł, gdzie uzyskasz kompleksową wiedzę na temat poszczególnych talentów, na temat ich jasnych i ciemnych stron oraz tego jak objawiają się gdy są niedojrzałe. Niestety nie jestem w stanie podać Ci tu gotowych rozwiązań. Każdy talent jest inny przez co każdy wymaga innych ćwiczeń. Jeśli chcesz odnieść dobre rezultaty musisz podejść indywidualnie do każdego ze swoich talentów.

Gdzie według mnie warto zajrzeć?

·   Przeczytaj książkę „StrenghtsFinder 2.0”, która opisuje wszystkie 34 talenty i daje wiele pomysłów na akcje do wykonania dla każdego z nich;

·   Wynajmij coacha – już dzisiaj o tym wspominałam jednak warto podkreślić jeszcze raz, że wykwalifikowana osoba najlepiej pomoże Ci dostrzec, które Twoje talenty są niedojrzałe, i znajdzie sposób na sprawienie, aby dojrzały;

· Zajrzyj do Dominika Juszczyka na bloga https://dominikjuszczyk.pl/ oraz do jego podcastu „Z Pasją o Mocnych Stronach” https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/ gdzie znajdziesz rozmowy Dominika z osobami posiadającymi konkretne talenty. Uważam, że Dominik Juszczyk to najlepsze źródło informacji o talentach, sama przygotowując dla Was materiały na ten temat korzystam głównie z wiedzy zdobytej z tworzonych przez niego treści.

Podsumowując!

Warto pamiętać, że poznanie talentów to dopiero początek drogi, talenty trzeba rozwijać i pracować z nimi i myślę, że jest to praca na całe życie choć pierwsze efekty są zauważalne bardzo szybko. Mam nadzieję, że po tym artykule wiesz już czym jest dojrzały talent i dlaczego gdy jest on niedojrzały może czynić więcej szkody niż pożytku. W kolejnym wpisie, który ukaże się 14 marca powiem Ci kiedy brak talentu może być słabością i jak sobie z tym radzić. Przypominam, że możesz pobrać notatki będące kompendium wiedzy na zawarte w tym artykule tematy. Tworzą one kompatybilną całość z notatkami dołączonymi do 1 odcinka podcatu Stowarzyszenie Rozwoju.

Jeżeli przekazywane przeze mnie treści Ci się spodobały to będzie mi bardzo miło jak informację o nich podasz dalej.